hazeran
10 دی 1401 - 10:14

شناسایی ۳۷۴ مشترک خانگی پُرمصرف در کرمانشاه/ گاز ۱۲ اداره قطع شد

سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه، از شناسایی ۳۷۴ مشترک پُرمصرف در استان طی ۱۰ الی ۱۵ روز اخیر خبر داد و گفت: بخش عمده آن‌ها به دلیل استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندار در سازها، در بخش روستایی هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، ناصر حسینی سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه امروز در جمع خبرنگاران در پی سرد شدن هوا از افزایش مصرف گاز در استان خبر داد و اظهار کرد: باید حداقل ۱۰ درصد مصرف انرژی را کاهش دهیم، اگر ۱۰ تا ۱۵ درصد مصرف کاهش یابد اقدام بزرگی انجام شده است.

وی سرانه مصرف گاز در ایران را ۲ هزار و ۵۰ مترمکعب اعلام کرد و افزود: این سرانه در کرمانشاه حدود ۲ هزار و ۱۷۰ مترمکعب است که حدود ۵ درصد بیشتر است، اگر ۱۰ درصد مصرف کاهش یابد حدود یک‌هزار و ۲۰۰ تا یک‌هزار و ۵۰۰ مترمکعب روزانه در بخش خانگی مصرف کاهش خواهد یافت.

سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه مصرف پتروشیمی کرمانشاه را روزانه حدود یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب اعلام کرد و گفت: این ۱۰ درصد صرفه‌جویی معادل خوراک پتروشیمی کرمانشاه است.

وی تعداد مشترکان اضافه شده امسال را سه درصد عنوان کرد و خاطرنشان کرد: مصرف گاز روز گذشته در کل استان اعم از بخش خانگی، صنعتی و سی‌.ان‌.جی حدود بیش از ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب بوده در حالی که این عدد سال گذشته ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب بوده است که در بخش خانگی در مقایسه با سال گذشته بیش از ۱۵ درصد و در کل استان ۲۰ درصد افزایش مصرف داشتیم علی‌رقم اینکه دما در سال گذشته سردتر بوده است.

حسینی با تأکید بر فرهنگ‌سازی مصرف در بخش اداری، دولتی و سازمان‌های عمومی، تصریح کرد: در این راستا بیش از ۱۵ تیم بازرسی روزانه تمام ادارات و سازمان‌ها را بازرسی می‌کنند و دمای فضاهای عمومی و اتاق‌های کار را کنترل و بر رعایت دمای ۱۸ درجه به عنوان دمای رفاه در ادارت و امکان عمومی تأکید دارند.

وی ادامه داد: در این رابطه تا به امروز بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ پایش صورت گرفته که بیش از ۱۲۰ اخطار صادر شده و گاز ۱۲ اداره هم قطع شده و این موضوع کنترل به صورت جدی ادامه دارد.

حسینی همچنین، از شناسایی ۳۷۴ مشترک پُرمصرف در استان طی ۱۰ الی ۱۵ روز اخیر خبر داد و اظهار کرد: بخش عمده آن‌ها به دلیل استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندار در سازها در بخش روستایی هستند که در برنامه بلند مدت باید در بخش ساخت و ساز نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط مانند سازمان نظام مهندسی ورود کند و با کنترل ساخت و سازها و انجام درست عایق‌بندی‌ها، ساختمان‌هایی که مدیریت انرژی داشته باشند ساخته شوند.

وی در توضیح اصلاح الگوی مصرف نیز، گفت: یکی از روش‌های اصلاح الگوی مصرف با هدف بازدارندگی افزایش گازبهای مصرفی به صورت پلکانی است.

حسینی افزود: قیمت گازبهای مصرفی از سال ۹۴ تا به امسال تغییری نداشته در پلکان‌های اول‌، دوم و سوم هم همچنان بدون تغییر باقی‌مانده که خوشبختانه بیش از ۶۲ درصد مشترکان بخش خانگی استان جزء سه پلکان اول هستند.

وی یادآور شد: در پلکان سوم تا هفتم ۳۰ درصد و هفتم تا دهم ۵۰ درصد قیمت گازبها افزایش یافته و یازدهم به بالا قیمت ثابت ۵ هزار و ۶ هزار تومان به ازاری هر مترمکعب اعمال خواهد شد.

سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه با بیان اینکه برای بهینه‌سازی و ترویج اصلاح الگوی مصرف، فرهنگ سازی بین جامعه دانش‌آموزی مورد هدف است، گفت: با همکاری آموزش و پرورش مسابقات فرهنگی با هدیای ارزنده‌ای در دو بخش نقاشی و کار پژوهشی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است. دانش‌آموزان باید از پدر و مادر های خود مدیریت انرژی را طلب کنند تا سهم انرژی آینده خود را از پدر و مادرها بگیرند.

پایان پیام/پ 

منبع: فارس
شناسه خبر: 944991